Które mleko roślinne jest najzdrowsze? Kompletny przewodnik po mleku roślinnym

które mleko roślinne jest najzdrowsze

Najlepszą rzeczą w mlekach roślinnych jest to, że są tańsze niż nabiał czy soja. Świetnie smakują i nie obciążają portfela. Mleka roślinne można łatwo znaleźć w Internecie lub w pobliskim sklepie, który posiada w ofercie inne zdrowe wegańskie produkty spożywcze. Jest jednak kilka szczegółów, o których warto wiedzieć przed zakupem mleka roślinnego.

Czy mleko roślinne jest zdrowe?

Mleko roślinne jest dobrą alternatywą dla produktów mlecznych, ponieważ ma mniej kalorii, zawiera więcej błonnika i białka oraz nie zawiera cholesterolu. . Główna różnica między mlekiem roślinnym a mlekiem konwencjonalnym polega na tym, że wytwarza się je z orzechów lub nasion, a nie z mleka krowiego. . Jest to jeden z powodów, dla których mleko roślinne jest korzystniejsze dla zdrowia niż mleko konwencjonalne. Mleko roślinne zawiera mniej tłuszczu, ponieważ jest wykonane w całości z orzechów lub pełnego ziarna. To bardzo zbilansowane i zdrowe źródła białka, wapnia i witamin.

Które mleko roślinne jest najzdrowsze?

Mleko roślinne to świetna alternatywa dla zwykłego mleka krowiego. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące zdrowia mleka roślinnego. Najpopularniejszym rodzajem mleka roślinnego jest mleko sojowe, jednak wybór jest o wiele większy. Jakie jest więc najlepsze mleko roślinne?

Mleko owsiane

mleko owsiane

Mleko owsiane jest alternatywą dla mleka krowiego. Jest dobrym źródłem białka i węglowodanów. Produkt ma długi okres przydatności do spożycia i może być przechowywany przez wiele miesięcy bez psucia się. Można go mieszać z wodą, cukrem lub mlekiem, aby uzyskać pyszny i pożywny napój. Przydaje się również dla dzieci. Mleko owsiane nie zawiera glutenu, cholesterolu i nie powoduje alergii.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe jest doskonałym źródłem białka i zdrowych tłuszczów. . To także fantastyczne źródło potasu, co jest ważne dla zachowania optymalnego zdrowia. Można go stosować we wszystkich przepisach, w których używałbyś zwykłego mleka.

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe to napój wytwarzany z ryżu i wody. Jest popularny w wielu krajach azjatyckich, zwłaszcza w Korei Południowej, Japonii i Chinach. Jest uważany za idealny napój dla osób z apetytem ze względu na niską zawartość tłuszczu i minimalną ilość kalorii. Większość kalorii znajduje się w zawartości wody, co czyni go idealnym napojem do odchudzania.

Mleko sojowe

Mleko sojowe jest doskonałym źródłem białka, ale jest również doskonałym źródłem kwasu fitynowego. Aminokwas arginina znajduje się również w mleku sojowym i może być korzystny, jeśli jest przyjmowany w dawce, która nie ma negatywnych skutków w niektórych badaniach. Białka sojowe są również bogate w L-cysteinę i glutation.

Najmniej kaloryczne mleko roślinne – które?

Najmniej kaloryczne mleko roślinne osiąga się poprzez zmniejszenie ilości zawartego w nim cukru i tłuszczu, co skutkuje niższą kalorycznością. Na przykład mleko kokosowe zawiera mniej niż 3% tłuszczu, w porównaniu z 6% w przypadku mleka migdałowego i 14% w przypadku soi lub ryżu. Zawartość kalorii w mleku kokosowym jest o 3-5% mniejsza niż w soi czy ryżu. W porównaniu z soją i ryżem jest to znacząca różnica, ponieważ żywność ta jest zwykle bogatsza w tłuszcz i cukier, co może być zbyt kaloryczne.

Mleko roślinne dla niemowląt – jakie wybrać?

mleko roślinne dla niemowląt

Mleko jest kluczowym elementem diety niemowląt. Jest również dobrym źródłem składników odżywczych i białka, dlatego bardzo ważne jest, aby niemowlęta spożywały mleko. Szacuje się jednak, że około 15% niemowląt na całym świecie rodzi się z poważną alergią na mleko i nawet te dzieci mogą być narażone na działanie białek mleka. Te dzieci są zagrożone rozwojem alergii pokarmowej. Ponieważ mleko jest głównym źródłem białka w mieszance, jeśli rodzice karmią swoje dzieci mlekiem krowim lub podobnymi produktami zamiast mleka matki, mogą skończyć z alergia na mleko. Wprowadzenie mleka roślinnego dla niemowląt to gorący temat. Niektórzy eksperci uważają, że jest to dobry wybór, ponieważ można je podawać dzieciom już od 3 miesiąca życia. Dla niemowląt i małych dzieci, które nadal spożywają mleko mamy lub mleko modyfikowane zaleca się mleko bez dodatku wapnia. Mleko roślinne nie jest niezbędnym składnikiem w diecie niemowlaka, ale może być smacznym dodatkiem do kaszek czy naleśników, szczególnie dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego.

Po więcej porad kulinarnych zajrzyj tutaj.

Comments are closed.