Jak działa termos?

Mało jest tak zagadkowych rzeczy w kuchni, ale też i w podróżniczym plecaku, jak termos. Każdy z nas go zna. Wlewamy do niego ciepłą herbatę i po kilku godzinach nadal pozostaje ona pyszna i tak samo ciepła, jak przed chwilą, gdy została przygotowana. Jak to w ogóle jest możliwe? W jaki sposób płyn, który został zagotowany przed kilkoma godzinami, nadal pozostaje tak samo ciepły?

Termos — jak jest zbudowany?

Jak łatwo się domyślić, budowa termosu to nie jest nic nazbyt skomplikowanego. Działa tu zwykła, bardzo prosta fizyka, która w wyniku wykonania sprytnej konstrukcji tego naczynia, powoduje niezwykle skuteczne zatrzymywanie ciepła w płynie, które jest do niego wlane.
Najważniejszym elementem w budowie termosu jest specjalny materiał, który wypełnia całe naczynie od wewnątrz. Posiada ono bardzo ciekawe właściwości, które powodują, że nie nie przewodzi ciepła. Dodatkowo materiał ten dzieli od obudowy termosu przestrzeń między ściankami, w której panuje próżnia, co jeszcze bardziej wzmaga działanie zatrzymywania w jego wnętrzu temperatury danego płynu. Wszystko to powoduje, że jeśli tylko termos jest całkowicie szczelny i sprawny, to jest w stanie utrzymywać ciepło nawet przez kilka godzin – polarsport.pl.

A co z zimnem?

Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego, że termos wykorzystywany jest do przechowywania w nim ciepłych napojów, które wykorzystywane są do rozgrzania organizmu. A co jednak w sytuacji, gdy zamiast ciepłego napoju bardziej wskazany będzie zimny? W końcu nie zawsze istnieje potrzeba picia ciepłej herbaty. Czy i tu termos zadziała? Jak się okazuje tak, ponieważ właściwości termiczne tego naczynia działają w obie strony. Jego ścianki nie tylko nie absorbują i nie przewodzą ciepłą, lecz także niskiej temperatury. Powoduje to, że nawet w przypadku bardzo wysokiej temperatury powietrza w lecie, zimny płyn w nim umieszczony przez wiele godzin nadal pozostanie bardzo zimny.

Comments are closed.