Czym wyróżniają się wysokiej jakości kieliszki do wina?

Wybranie porządnego wina to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby odpowiednio je podać. W zadaniu tym pomóc mogą porządne kieliszki do wina.

Oryginalne kieliszki do wina dla wymagających

Wysokiej klasy kieliszki do wina powinny być wykonane z przezroczystego szkła, dzięki czemu dokładnie będzie można sprawdzić kolor wina. W ostatnim czasie jest bardzo duża moda na designerskie kieliszki wykonane z kolorowego szkła, które niestety uniemożliwią ocenę barwy podawanego trunku. Dużym zainteresowaniem cieszy się także rewelacyjne białe szkło. Warto wspomnieć również o tym, że szkło wbrew pozorom nie powinno być grube. Ogrzewając wino w dłoniach można wydobyć z niego pełnię aromatu. Bardzo ważną rolę odgrywa nóżka, która niestety jest często lekceważona. Najlepsze kieliszki posiadają długą nóżkę, która umożliwi bezproblemowe chwytanie. W dużej mierze to właśnie dzięki nóżce można dłużej utrzymać wino w idealnej temperaturze. Jeżeli chodzi o pojemność kieliszka to warto wybrać kieliszki dzięki którym będzie można bezpiecznie zamieszać winem.

Kieliszki kryształowe i szklane?

Producenci oferują kryształowe i szklane kieliszki do wina. Każdy z wymienionych modeli ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Poszczególne materiały różnią się między sobą przede wszystkim grubością szkła, plastycznością oraz przejrzystością. Kryształowe kieliszki do wina jak powszechnie wiadomo są delikatniejsze. Znacznie większą wytrzymałość zapewniają kieliszki szklane. Największym atutem kryształowych powierzchni jest to, że bez problemu można na nich formować zdecydowanie więcej ozdobnych wzorów. Kieliszki kryształowe są również znacznie bardziej przejrzyste od szklanych odpowiedników. Wynika to oczywiście ze znacznie większej zawartości ołowiu. Dzięki lepszej przejrzystości łatwiej jest ocenić kolor i jakość wina. Nie można zapominać także o tym, że kryształ znacznie lepiej skupia promienie słoneczne. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że kieliszek pięknie błyszczy w słoneczne dni. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na design powinny rozejrzeć się za kryształowymi kieliszkami, które idealnie nadają się do wyrafinowanych win.

Jak podawać wino?

Dużym błędem wielu osób jest napełnianie kieliszka do pełna. Wino uwolni pełnię aromatu i smaku tylko wtedy, gdy napełnione będzie do 1/3 wysokości. Zasada ta dotyczy wyłącznie czerwonego wina. Jeżeli chodzi o białe wino to kieliszek powinien być napełniony do 1/2 wysokości.

Comments are closed.