Cztery kroki przed zakupem sztućców

Sztućce stanowią nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Są nam potrzebne do spożywania posiłków, a wcześniej do ich przyrządzenia. Wybór odpowiedniego zestawu dostosowanego do naszych potrzeb może być trudnym zadaniem. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów oferujących szereg wzorów i materiałów w różnych cenach. Ta różnorodność sprawia, że zastanawiając się jak wybierać sztućce do naszej kuchni, musimy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.

Po pierwsze: dla ilu osób?

To pytanie nie powinno sprawić nikomu problemu. Producenci mają w ofercie zestawy zwykle dla od czterech do kilkunastu osób. Warto zastanowić się, czy nie wybrać zestawu, który da nam zapas kilku sztuk na wypadek zgubienia lub uszkodzenia elementów.

Po drugie: z jakiego materiału?

Rozwiązaniem najpopularniejszym i zarazem najlepszym jest stal nierdzewna o oznaczeniu 18/10 (dla osób uczulonych na nikiel – 18/0). Liczby te oznaczają procentową zawartość chromu i niklu w stali. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, mycie w zmywarce, a ponadto jest dość lekka. Wybierając sztućce ze stali nierdzewnej osiągniemy najlepszy stosunek ceny do jakości. Można spotkać oczywiście produkty z innych materiałów, ale są one stosunkowo rzadko spotykane.

Po trzecie: dla domowników, czy dla gości?

Jeśli szukamy sztućców do użytku codziennego dla najbliższej rodziny, warto skupić się na trwałości i wygodzie. Sztućce muszą dobrze leżeć w dłoni, być lekkie i ogólnie wygodne w użytkowaniu. W związku z tym, warto przed zakupem chwycić każdy model, który przypadnie nam do gustu. Sztućce dla gości i na specjalne okazje mają przede wszystkim spełniać funkcję ozdobną, natomiast ergonomia nie jest w tym przypadku najważniejsza.

Po czwarte: kupujmy to, co faktycznie jest nam potrzebne.

Wybierając sztućce warto dopasować je do potraw występujących w naszym domu, tak aby posiadać odpowiednie narzędzia do ich spożywania. W drugą stronę jest podobnie – bez sensu wydawać pieniądze na zestaw sztućców, z którego połowa nigdy nie opuści oryginalnego opakowania. Warto więc przemyśleć to przed dokonaniem zakupu.

Comments are closed.